| Metric | Q3 2021 | Q2 2021 | Q3 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $218.9K | $208.5K | $336.1K | 5.0% | -34.9% |
| Op. Income | -$2M | -$2M | -$1M | -20.5% | -79.3% |
| Gross Margin | 77.4% | 77.9% | 91.8% | -0.5pp | -14.5pp |
| Net Margin | -1024.7% | -871.7% | -527.2% | -153.0pp | -497.5pp |
| EPS (Diluted) | $-1.45 | $-1.03 | $-2.17 | -41.2% | 32.9% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$1M | -$940.4K | -100.5% | -150.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $218.9K |
| Cost of Revenue | $49.6K |
| GROSS PROFIT | $169.3K |
| R&D Expenses | $55.4K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | -$2M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $92.5K |
| Other Income/Expenses | -$207.6K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $31.6K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $31.6K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $487.4K |
| Change in Working Capital | $114.1K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$744.2K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$252.9K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $680.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$320.3K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $50.7K |
| Inventory | $290.4K |
| Other Current Assets | $275.8K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $132.1K |
| Long-Term Investments | $438.1K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $8M |
| Account Payables | $515.6K |
| Short-Term Debt | $448.1K |
| Deferred Revenue | $714.3K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $2M |
| Deferred Tax Liabilities | $469 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $6M |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $41M |
| Retained Earnings | -$39M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3M |
| Minority Interest | -$238.5K |
| TOTAL EQUITY | $2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $8M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$3M |