| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | — | $0 | — | — |
| Op. Income | -$210.5K | — | -$7.6K | — | -2669.3% |
| EPS (Diluted) | $0.00 | — | $0.00 | — | NaN% |
| Free Cash Flow | -$116.0K | — | -$1.0K | — | -11377.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $6.2K |
| GROSS PROFIT | -$6.2K |
| R&D Expenses | $33.4K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $171.0K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $204.4K |
| Cost & Expenses | -$210.5K |
| OPERATING INCOME | -$210.5K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3.6K |
| Other Income/Expenses | -$3.6K |
| INCOME BEFORE TAX | -$214.1K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$214.1K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$214.1K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$214.1K |
| D&A | $6.2K |
| EBIT | -$210.5K |
| EBITDA | -$204.4K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$214.1K |
| Depreciation & Amortization | $6.2K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $93.2K |
| Change in Working Capital | -$1.3K |
| OPERATING CASH FLOW | -$116.0K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$46.7K |
| Net Debt Issuance | $142.8K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $162.8K |
| FREE CASH FLOW | -$116.0K |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $0 |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3.3K |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $43.3K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $9.2K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $52.4K |
| TOTAL ASSETS | $55.8K |
| Account Payables | $10.4K |
| Short-Term Debt | $49.2K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3.6K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $63.2K |
| Long-Term Debt | $93.5K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $93.5K |
| TOTAL LIABILITIES | $156.7K |
| Common Stock | $70 |
| Additional Paid-In Capital | $113.1K |
| Retained Earnings | -$214.1K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$100.9K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$100.9K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $55.8K |
| Total Debt | $142.8K |
| Net Debt | $142.8K |