| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $18M | — | $5M | — | 280.3% |
| Op. Income | -$28M | — | -$36M | — | 23.1% |
| Gross Margin | 96.9% | — | 86.2% | — | 10.7pp |
| Net Margin | -160.9% | — | -653.5% | — | 492.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.69 | — | $-0.78 | — | 11.9% |
| Free Cash Flow | -$22M | — | -$33M | — | 32.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $18M |
| Cost of Revenue | $554.2K |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $36M |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $765.8K |
| Operating Expenses | $46M |
| Cost & Expenses | $47M |
| OPERATING INCOME | -$28M |
| Interest Income | $292.3K |
| Interest Expense | $592.8K |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$29M |
| Income Tax Expense | -$1.2K |
| Net Income from Continuing Ops | -$29M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$29M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$29M |
| D&A | $274.8K |
| EBIT | -$28M |
| EBITDA | -$27M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$29M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $672.3K |
| Deferred Income Tax | $4M |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | -$79.5K |
| OPERATING CASH FLOW | -$22M |
| Capital Expenditure | -$309.8K |
| Acquisitions (Net) | $19.9K |
| Purchases of Investments | -$1.2K |
| Sales/Maturities of Investments | -$4.7K |
| Other Investing Activities | $11M |
| NET CASH FROM INVESTING | $11M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $27M |
| NET CASH FROM FINANCING | $27M |
| FREE CASH FLOW | -$22M |
| Net Change in Cash | $12M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $101M |
| Short-Term Investments | $1M |
| Net Receivables | $326.2K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $124M |
| PP&E (Net) | $9M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $664.1K |
| Long-Term Investments | $818.4K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $11M |
| TOTAL ASSETS | $136M |
| Account Payables | $23M |
| Short-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue | $7.0K |
| Other Current Liabilities | $21.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $36M |
| Long-Term Debt | $30M |
| Deferred Revenue NC | $64.3K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $47M |
| TOTAL LIABILITIES | $82M |
| Common Stock | $492.2K |
| Additional Paid-In Capital | $203M |
| Retained Earnings | -$63M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$87M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $53M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $53M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $136M |
| Total Debt | $40M |
| Net Debt | -$61M |