| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5M | — | $434.9K | — | 1027.4% |
| Op. Income | -$61M | — | -$35M | — | -75.4% |
| Gross Margin | 100.0% | — | 1187.4% | — | -1087.4pp |
| Net Margin | -1183.5% | — | -9037.4% | — | 7853.9pp |
| EPS (Diluted) | $-1.48 | — | $-1.16 | — | -28.3% |
| Free Cash Flow | -$56M | — | -$36M | — | -56.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $57M |
| Selling & Marketing | $425.6K |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | -$4M |
| Operating Expenses | $66M |
| Cost & Expenses | $66M |
| OPERATING INCOME | -$61M |
| Interest Income | $66.6K |
| Interest Expense | $161.3K |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$58M |
| Income Tax Expense | $425.6K |
| Net Income from Continuing Ops | -$58M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $4.7K |
| NET INCOME | -$58M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$58M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$63M |
| EBITDA | -$62M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$58M |
| Depreciation & Amortization | -$2M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$4M |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$56M |
| Capital Expenditure | -$624.3K |
| Acquisitions (Net) | $104.1K |
| Purchases of Investments | -$2M |
| Sales/Maturities of Investments | -$104.1K |
| Other Investing Activities | $105.2K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$32.7K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $30M |
| FREE CASH FLOW | -$56M |
| Net Change in Cash | -$22M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $101M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $14M |
| Inventory | $458.3K |
| Other Current Assets | $11M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $135M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $900.3K |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $817.3K |
| Other Non-Current Assets | -$2.3K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7M |
| TOTAL ASSETS | $143M |
| Account Payables | $17M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $27M |
| Long-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $12M |
| TOTAL LIABILITIES | $39M |
| Common Stock | $478.2K |
| Additional Paid-In Capital | $193M |
| Retained Earnings | -$58M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$32M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $104M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $104M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $143M |
| Total Debt | $12M |
| Net Debt | -$89M |