| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.6B | $1.5B | $1.5B | 8.3% | 6.1% |
| Op. Income | $319M | $274M | $283M | 16.4% | 12.6% |
| Gross Margin | 67.8% | 68.8% | 67.6% | -1.0pp | 0.2pp |
| Net Margin | 14.4% | 14.3% | 13.2% | 0.1pp | 1.2pp |
| EPS (Diluted) | $2.93 | $2.67 | $2.48 | 9.7% | 18.1% |
| Free Cash Flow | $341M | $166M | $410M | 105.0% | -17.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.6B |
| Cost of Revenue | $513M |
| GROSS PROFIT | $1.1B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $712M |
| Other Expenses | $51M |
| Operating Expenses | $763M |
| Cost & Expenses | $1.3B |
| OPERATING INCOME | $319M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $20M |
| Other Income/Expenses | -$19M |
| INCOME BEFORE TAX | $299M |
| Income Tax Expense | $70M |
| Net Income from Continuing Ops | $230M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $230M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $230M |
| D&A | $51M |
| EBIT | $319M |
| EBITDA | $370M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.6B |
| Cost of Revenue | $513M |
| GROSS PROFIT | $1.1B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $712M |
| Other Expenses | $51M |
| Operating Expenses | $763M |
| Cost & Expenses | $1.3B |
| OPERATING INCOME | $319M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $20M |
| Other Income/Expenses | -$19M |
| INCOME BEFORE TAX | $299M |
| Income Tax Expense | $70M |
| Net Income from Continuing Ops | $230M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $230M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $230M |
| D&A | $51M |
| EBIT | $319M |
| EBITDA | $370M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $230M |
| Depreciation & Amortization | $67M |
| Stock-Based Compensation | $40M |
| Deferred Income Tax | $21M |
| Other Non-Cash Items | $435.0K |
| Change in Working Capital | $13M |
| OPERATING CASH FLOW | $370M |
| Capital Expenditure | -$29M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$29M |
| Net Debt Issuance | -$368.0K |
| Common Stock Repurchased | -$340M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $6M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$334M |
| FREE CASH FLOW | $341M |
| Net Change in Cash | -$616.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.2B |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1.4B |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $469M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3.1B |
| PP&E (Net) | $598M |
| Goodwill | $2.9B |
| Intangible Assets | $455M |
| Long-Term Investments | $1M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $333M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4.3B |
| TOTAL ASSETS | $7.4B |
| Account Payables | $743M |
| Short-Term Debt | $93M |
| Deferred Revenue | $2.6B |
| Other Current Liabilities | $183.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3.5B |
| Long-Term Debt | $2.5B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $393M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3.3B |
| TOTAL LIABILITIES | $6.8B |
| Common Stock | $82.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.4B |
| Retained Earnings | $5.2B |
| Treasury Stock | -$6.9B |
| Accum. Other Comp. Income | -$82M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $647M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $647M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $7.4B |
| Total Debt | $3.0B |
| Net Debt | $1.8B |