| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $35M | $33M | $31M | 4.9% | 10.8% |
| Op. Income | $8M | $5M | $12M | 71.9% | -32.1% |
| Gross Margin | 67.6% | 66.0% | 89.4% | 1.7pp | -21.8pp |
| Net Margin | 19.0% | 11.6% | 30.2% | 7.4pp | -11.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.67 | $0.38 | $0.92 | 76.3% | -27.2% |
| Free Cash Flow | $3M | $12M | $1M | -77.7% | 114.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $35M |
| Cost of Revenue | $11M |
| GROSS PROFIT | $23M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $82.0K |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $15M |
| Cost & Expenses | $26M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $32M |
| Interest Expense | $14M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $919.0K |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $35M |
| Cost of Revenue | $11M |
| GROSS PROFIT | $23M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $82.0K |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $15M |
| Cost & Expenses | $26M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $32M |
| Interest Expense | $14M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $919.0K |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $919.0K |
| Stock-Based Compensation | $506.0K |
| Deferred Income Tax | $106.0K |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$213.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$71M |
| Sales/Maturities of Investments | $82M |
| Other Investing Activities | $24M |
| NET CASH FROM INVESTING | $35M |
| Net Debt Issuance | -$41M |
| Common Stock Repurchased | -$1M |
| Common Dividends Paid | -$940.0K |
| Other Financing Activities | $40M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | $35M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $66M |
| Short-Term Investments | $390M |
| Net Receivables | $13M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $468M |
| PP&E (Net) | $46M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $43M |
| Long-Term Investments | $2.1B |
| Tax Assets | $18M |
| Other Non-Current Assets | $92M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.3B |
| TOTAL ASSETS | $2.8B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2.1B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2.2B |
| Long-Term Debt | $76M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $273M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $349M |
| TOTAL LIABILITIES | $2.5B |
| Common Stock | $10M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $112M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $96M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $218M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $218M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.8B |
| Total Debt | $82M |
| Net Debt | $16M |