| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $38M | $38M | $33M | -1.0% | 15.6% |
| Op. Income | $6M | $4M | $5M | 39.6% | 29.9% |
| Gross Margin | 55.1% | 51.5% | 66.0% | 3.6pp | -10.9pp |
| Net Margin | 12.4% | 9.2% | 11.6% | 3.2pp | 0.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.48 | $0.36 | $0.38 | 33.3% | 26.3% |
| Free Cash Flow | $8M | $128.0K | $12M | 5929.7% | -35.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $38M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $21M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $41.0K |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $15M |
| Cost & Expenses | $32M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $36M |
| Interest Expense | $19M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $812.0K |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $38M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $21M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $41.0K |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $15M |
| Cost & Expenses | $32M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $36M |
| Interest Expense | $19M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $812.0K |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $812.0K |
| Stock-Based Compensation | $409.0K |
| Deferred Income Tax | $163.0K |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | $8M |
| Capital Expenditure | -$112.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$7M |
| Sales/Maturities of Investments | $14M |
| Other Investing Activities | $30M |
| NET CASH FROM INVESTING | $36M |
| Net Debt Issuance | $17M |
| Common Stock Repurchased | -$173.0K |
| Common Dividends Paid | -$975.0K |
| Other Financing Activities | -$49M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$34M |
| FREE CASH FLOW | $8M |
| Net Change in Cash | $10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $42M |
| Short-Term Investments | $353M |
| Net Receivables | $15M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $410M |
| PP&E (Net) | $43M |
| Goodwill | $40M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $2.2B |
| Tax Assets | $18M |
| Other Non-Current Assets | $91M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.4B |
| TOTAL ASSETS | $2.8B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2.2B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2.2B |
| Long-Term Debt | $76M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $270M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $345M |
| TOTAL LIABILITIES | $2.6B |
| Common Stock | $10M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $120M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $97M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $227M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $227M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.8B |
| Total Debt | $83M |
| Net Debt | $42M |