| Metric | FY 2024 | Prior Q | FY 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $157M | — | $141M | — | 11.0% |
| Op. Income | $24M | — | $20M | — | 19.5% |
| Gross Margin | 54.9% | — | 59.8% | — | -4.9pp |
| Net Margin | 12.9% | — | 11.8% | — | 1.1pp |
| EPS (Diluted) | $2.05 | — | $1.69 | — | 21.3% |
| Free Cash Flow | $15M | — | $25M | — | -38.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $157M |
| Cost of Revenue | $71M |
| GROSS PROFIT | $86M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $370.0K |
| General & Administrative | $39M |
| SG&A Expenses | $39M |
| Other Expenses | $22M |
| Operating Expenses | $61M |
| Cost & Expenses | $132M |
| OPERATING INCOME | $24M |
| Interest Income | $144M |
| Interest Expense | $74M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $24M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $20M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $20M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $20M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $24M |
| EBITDA | $28M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $157M |
| Cost of Revenue | $71M |
| GROSS PROFIT | $86M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $370.0K |
| General & Administrative | $39M |
| SG&A Expenses | $39M |
| Other Expenses | $22M |
| Operating Expenses | $61M |
| Cost & Expenses | $132M |
| OPERATING INCOME | $24M |
| Interest Income | $144M |
| Interest Expense | $74M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $24M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $20M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $20M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $20M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $24M |
| EBITDA | $28M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $20M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $659.0K |
| Other Non-Cash Items | -$9M |
| Change in Working Capital | -$635.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $16M |
| Capital Expenditure | -$506.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$61M |
| Sales/Maturities of Investments | $60M |
| Other Investing Activities | $91M |
| NET CASH FROM INVESTING | $90M |
| Net Debt Issuance | -$196M |
| Common Stock Repurchased | -$305.0K |
| Common Dividends Paid | -$4M |
| Other Financing Activities | $90M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$110M |
| FREE CASH FLOW | $15M |
| Net Change in Cash | -$4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $28M |
| Short-Term Investments | $6M |
| Net Receivables | $14M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $49M |
| PP&E (Net) | $41M |
| Goodwill | $40M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $2.5B |
| Tax Assets | $17M |
| Other Non-Current Assets | $90M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.7B |
| TOTAL ASSETS | $2.7B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2.3B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2.4B |
| Long-Term Debt | $93M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $35M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $127M |
| TOTAL LIABILITIES | $2.5B |
| Common Stock | $10M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $133M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $99M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $241M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $241M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.7B |
| Total Debt | $101M |
| Net Debt | $73M |