| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $13M | $8M | $7M | 63.2% | 78.9% |
| Op. Income | $4M | $1M | $2M | 145.5% | 59.0% |
| Gross Margin | 62.4% | 59.5% | 61.5% | 3.0pp | 0.9pp |
| Net Margin | 20.3% | 17.9% | 22.1% | 2.4pp | -1.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.15 | $0.08 | $0.10 | 85.2% | 56.7% |
| Free Cash Flow | $1M | -$1M | -$325.9K | 175.4% | 414.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $13M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $741.6K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $85.7K |
| Interest Expense | $393.3K |
| Other Income/Expenses | -$287.8K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $730.2K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $439.1K |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $13M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $741.6K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $85.7K |
| Interest Expense | $393.3K |
| Other Income/Expenses | -$287.8K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $730.2K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $439.1K |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $439.1K |
| Stock-Based Compensation | $219.8K |
| Deferred Income Tax | $606.7K |
| Other Non-Cash Items | $44.3K |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$133.3K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$133.3K |
| Net Debt Issuance | -$500.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$500.0K |
| FREE CASH FLOW | $1M |
| Net Change in Cash | $525.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $10M |
| Inventory | $6M |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $35M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $4M |
| Intangible Assets | $16M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $456.4K |
| Other Non-Current Assets | $176.7K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $28M |
| TOTAL ASSETS | $63M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $143.4K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6M |
| Long-Term Debt | $18M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $421.5K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $18M |
| TOTAL LIABILITIES | $24M |
| Common Stock | $19.5K |
| Additional Paid-In Capital | $54M |
| Retained Earnings | $6M |
| Treasury Stock | -$21M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $39M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $39M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $63M |
| Total Debt | $20M |
| Net Debt | $16M |