| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $12M | $11M | $8M | 9.6% | 47.8% |
| Op. Income | $2M | $2M | $1M | 24.0% | 36.9% |
| Gross Margin | 53.4% | 52.0% | 59.5% | 1.4pp | -6.1pp |
| Net Margin | 13.2% | 11.3% | 17.9% | 1.9pp | -4.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.09 | $0.07 | $0.08 | 28.7% | 9.8% |
| Free Cash Flow | $730.8K | $75.4K | -$1M | 869.5% | 153.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $10M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $5.8K |
| Interest Expense | $172.8K |
| Other Income/Expenses | -$154.1K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $330.5K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $611.2K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $10M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $5.8K |
| Interest Expense | $172.8K |
| Other Income/Expenses | -$154.1K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $330.5K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $611.2K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $611.2K |
| Stock-Based Compensation | $250.9K |
| Deferred Income Tax | $68.1K |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $934.1K |
| Capital Expenditure | -$203.3K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$203.3K |
| Net Debt Issuance | -$783.8K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$783.8K |
| FREE CASH FLOW | $730.8K |
| Net Change in Cash | -$53.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $521.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $15M |
| Other Current Assets | $826.9K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $26M |
| PP&E (Net) | $12M |
| Goodwill | $4M |
| Intangible Assets | $16M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | $540.7K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $33M |
| TOTAL ASSETS | $60M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue | $131.5K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $16M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $448.9K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $448.9K |
| TOTAL LIABILITIES | $17M |
| Common Stock | $19.6K |
| Additional Paid-In Capital | $55M |
| Retained Earnings | $9M |
| Treasury Stock | -$21M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $43M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $43M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $60M |
| Total Debt | $10M |
| Net Debt | $9M |