| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $9M | $13M | $7M | -28.4% | 42.8% |
| Op. Income | $2M | $4M | $791.5K | -55.8% | 104.1% |
| Gross Margin | 59.3% | 62.4% | 57.1% | -3.1pp | 2.2pp |
| Net Margin | 11.4% | 20.3% | 10.7% | -8.9pp | 0.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.06 | $0.15 | $0.04 | -59.7% | 50.1% |
| Free Cash Flow | $4M | $1M | $2M | 293.5% | 126.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $901.1K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $79.5K |
| Interest Expense | $360.0K |
| Other Income/Expenses | -$262.8K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $295.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $411.4K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $901.1K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $79.5K |
| Interest Expense | $360.0K |
| Other Income/Expenses | -$262.8K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $295.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $411.4K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $1M |
| Depreciation & Amortization | $411.4K |
| Stock-Based Compensation | $205.7K |
| Deferred Income Tax | -$676.5K |
| Other Non-Cash Items | -$160.6K |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$182.9K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | $2M |
| Net Debt Issuance | -$9M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$9M |
| FREE CASH FLOW | $4M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $467.3K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $8M |
| Other Current Assets | $284.2K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $27M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $4M |
| Intangible Assets | $16M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | $212.5K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $29M |
| TOTAL ASSETS | $56M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $11M |
| Deferred Revenue | $228.3K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $15M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $427.6K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $427.6K |
| TOTAL LIABILITIES | $16M |
| Common Stock | $19.5K |
| Additional Paid-In Capital | $55M |
| Retained Earnings | $7M |
| Treasury Stock | -$21M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $40M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $40M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $56M |
| Total Debt | $11M |
| Net Debt | $10M |