| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $3M | $3M | -6.2% | -6.2% |
| Op. Income | -$2M | -$1M | -$934.5K | -36.7% | -113.5% |
| Gross Margin | 52.0% | 66.4% | 42.8% | -14.3pp | 9.2pp |
| Net Margin | -80.4% | -57.1% | -58.6% | -23.3pp | -21.8pp |
| EPS (Diluted) | $-5.41 | $-4.46 | $-34.04 | -21.3% | 84.1% |
| Free Cash Flow | -$1M | -$6M | -$261.3K | 79.3% | -405.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $522.6K |
| Selling & Marketing | $732.7K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $190.0K |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $7.5K |
| Interest Expense | $40.1K |
| Other Income/Expenses | -$55.4K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $256.2K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$5 |
| EPS Diluted | -$5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $256.2K |
| Stock-Based Compensation | $171.8K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $128.5K |
| Change in Working Capital | $174.1K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$1 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$304.2K |
| Net Debt Issuance | -$7.1K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $20M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | $18M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $28M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $33M |
| PP&E (Net) | $32.8K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $27.6K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $36M |
| Account Payables | $832.7K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $654.7K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $6M |
| Common Stock | $873 |
| Additional Paid-In Capital | $68M |
| Retained Earnings | -$38M |
| Treasury Stock | -$172 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $30M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $30M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $36M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$24M |