| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $3M | $3M | -7.1% | -19.5% |
| Op. Income | -$3M | -$2M | -$2M | -9.6% | -69.1% |
| Gross Margin | 57.3% | 53.7% | 48.7% | 3.5pp | 8.5pp |
| Net Margin | -111.5% | -94.6% | -48.0% | -16.8pp | -63.4pp |
| EPS (Diluted) | $-5.91 | $-5.50 | $-17.31 | -7.5% | 65.9% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$2M | -$3M | -15.3% | 41.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $999.7K |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $635.6K |
| Selling & Marketing | $950.6K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $242.4K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $13.9K |
| Interest Expense | $42.3K |
| Other Income/Expenses | -$21.8K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $271.3K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$6 |
| EPS Diluted | -$6 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $271.3K |
| Stock-Based Compensation | $229.3K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $107.6K |
| Change in Working Capital | $20.5K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | $1 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$438.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $8.1K |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $24M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $27M |
| PP&E (Net) | $283.7K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $27.6K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $30M |
| Account Payables | $433.0K |
| Short-Term Debt | $619.4K |
| Deferred Revenue | $335.0K |
| Other Current Liabilities | -$152.8K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $887 |
| Additional Paid-In Capital | $68M |
| Retained Earnings | -$43M |
| Treasury Stock | -$172 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $25M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $25M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $30M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | -$20M |