| Metric | Q2 2025 | Q1 2025 | Q2 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $12M | $12M | $11M | -0.4% | 10.1% |
| Op. Income | $2M | $851.0K | $232.0K | 97.6% | 625.0% |
| Gross Margin | 54.8% | 47.5% | 44.3% | 7.4pp | 10.5pp |
| Net Margin | 9.9% | 5.1% | 1.7% | 4.8pp | 8.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.38 | $0.20 | $0.06 | 90.0% | 558.6% |
| Free Cash Flow | -$226.0K | $2M | $104.0K | -110.8% | -317.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $86.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $11M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $463.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $156.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $86.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $11M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $463.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $156.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $1M |
| Depreciation & Amortization | $156.0K |
| Stock-Based Compensation | $150.0K |
| Deferred Income Tax | $69.0K |
| Other Non-Cash Items | -$715.0K |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$155.0K |
| Capital Expenditure | -$71.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$2M |
| Sales/Maturities of Investments | $6M |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | $3M |
| Net Debt Issuance | -$9M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$643.0K |
| Other Financing Activities | $5M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$5M |
| FREE CASH FLOW | -$226.0K |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $183M |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $193M |
| PP&E (Net) | $10M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $648M |
| Tax Assets | $10M |
| Other Non-Current Assets | $22M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $692M |
| TOTAL ASSETS | $885M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $18M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $682M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $703M |
| Long-Term Debt | $99M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $106M |
| TOTAL LIABILITIES | $809M |
| Common Stock | $33.0K |
| Additional Paid-In Capital | $52M |
| Retained Earnings | $45M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$20M |
| Other Equity | -$1M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $76M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $76M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $885M |
| Total Debt | $117M |
| Net Debt | $111M |