| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $8M | $7M | $8M | 14.1% | 6.6% |
| Op. Income | $3M | $1M | $3M | 95.7% | 6.1% |
| Gross Margin | 91.1% | 85.4% | 92.9% | 5.7pp | -1.8pp |
| Net Margin | 23.7% | 14.2% | 24.2% | 9.5pp | -0.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.62 | $0.33 | $0.61 | 87.9% | 1.6% |
| Free Cash Flow | -$313.0K | $3M | $31.0K | -110.9% | -1109.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $740.0K |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $101.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $7M |
| Interest Expense | $828.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $740.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $166.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $740.0K |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $101.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $7M |
| Interest Expense | $828.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $740.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $166.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $166.0K |
| Stock-Based Compensation | $147.0K |
| Deferred Income Tax | -$92.0K |
| Other Non-Cash Items | $34.0K |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$285.0K |
| Capital Expenditure | -$28.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$980.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $7M |
| Other Investing Activities | -$25M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$19M |
| Net Debt Issuance | $48M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$93M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$45M |
| FREE CASH FLOW | -$313.0K |
| Net Change in Cash | -$64M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $13M |
| Short-Term Investments | $207M |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $222M |
| PP&E (Net) | $9M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $544M |
| Tax Assets | $12M |
| Other Non-Current Assets | $18M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $585M |
| TOTAL ASSETS | $807M |
| Account Payables | $207.0K |
| Short-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $657M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $667M |
| Long-Term Debt | $63M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $72M |
| TOTAL LIABILITIES | $739M |
| Common Stock | $33.0K |
| Additional Paid-In Capital | $51M |
| Retained Earnings | $41M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$23M |
| Other Equity | -$2M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $67M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $67M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $807M |
| Total Debt | $73M |
| Net Debt | $60M |