| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $15M | $15M | $12M | 4.1% | 25.7% |
| Op. Income | $4M | $4M | $3M | -5.8% | 30.3% |
| Gross Margin | 75.7% | 75.5% | 76.2% | 0.3pp | -0.4pp |
| Net Margin | 22.0% | 24.7% | 20.2% | -2.7pp | 1.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.27 | $0.29 | $0.20 | -6.9% | 35.0% |
| Free Cash Flow | -$2M | $3M | $1M | -174.4% | -290.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $15M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $12M |
| R&D Expenses | $793.7K |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $1 |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $342.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $943.6K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $182.6K |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $15M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $12M |
| R&D Expenses | $793.7K |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $1 |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $342.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $943.6K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $182.6K |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $182.6K |
| Stock-Based Compensation | $533.6K |
| Deferred Income Tax | $78.7K |
| Other Non-Cash Items | $267.5K |
| Change in Working Capital | $177.7K |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$161.1K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$13M |
| Other Financing Activities | -$49.9K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$13M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$15M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $43M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $12M |
| Inventory | $6M |
| Other Current Assets | $675.7K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $61M |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $622.2K |
| Other Non-Current Assets | $503.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $14M |
| TOTAL ASSETS | $76M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $351.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $7M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $3M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $11M |
| Common Stock | $1.3K |
| Additional Paid-In Capital | $27M |
| Retained Earnings | $37M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $64M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $64M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $76M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$40M |