| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $57M | — | $54M | — | 5.7% |
| Op. Income | -$8M | — | -$8M | — | -0.1% |
| Gross Margin | 44.5% | — | 42.4% | — | 2.2pp |
| Net Margin | -13.2% | — | -9.7% | — | -3.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.47 | — | $-0.34 | — | -38.2% |
| Free Cash Flow | -$10M | — | $8M | — | -222.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $57M |
| Cost of Revenue | $32M |
| GROSS PROFIT | $25M |
| R&D Expenses | $7M |
| Selling & Marketing | $18M |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $26M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $33M |
| Cost & Expenses | $65M |
| OPERATING INCOME | -$8M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $60.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$7M |
| Income Tax Expense | $65.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$8M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$8M |
| EBITDA | -$6M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$8M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $187.0K |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | -$10M |
| Capital Expenditure | -$286.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$286.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$94.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$73.0K |
| FREE CASH FLOW | -$10M |
| Net Change in Cash | -$10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $14M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $10M |
| Inventory | $11M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $36M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $965.0K |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7M |
| TOTAL ASSETS | $42M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $12M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $12M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $132.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $13M |
| TOTAL LIABILITIES | $25M |
| Common Stock | $169.0K |
| Additional Paid-In Capital | $87M |
| Retained Earnings | -$70M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$24.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $17M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $17M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $42M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$12M |