| Metric | FY 2005 | Prior Q | FY 2004 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $37M | — | — | — | — |
| Op. Income | $2M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 49.1% | — | — | — | — |
| Net Margin | 4.5% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.21 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $2M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $37M |
| Cost of Revenue | $19M |
| GROSS PROFIT | $18M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $35M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $528.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $528.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $666.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $435.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $37M |
| Cost of Revenue | $19M |
| GROSS PROFIT | $18M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $35M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $528.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $528.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $666.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $435.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $435.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $585.0K |
| Other Non-Cash Items | $626.0K |
| Change in Working Capital | -$547.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$340.0K |
| Acquisitions (Net) | $340.0K |
| Purchases of Investments | -$9M |
| Sales/Maturities of Investments | $8M |
| Other Investing Activities | -$340.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $968.0K |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $13M |
| Short-Term Investments | $9M |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $9M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $39M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $41M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $7M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $7M |
| Common Stock | $76.0K |
| Additional Paid-In Capital | $26M |
| Retained Earnings | $9M |
| Treasury Stock | -$430.0K |
| Accum. Other Comp. Income | -$27.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $35M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $35M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $41M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$13M |