| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $56M | $54M | $34M | 2.8% | 63.3% |
| Op. Income | -$24M | $6M | -$10M | -492.2% | -145.0% |
| Gross Margin | -32.8% | 92.0% | 80.2% | -124.9pp | -113.1pp |
| Net Margin | -48.4% | 15.9% | -20.2% | -64.3pp | -28.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.18 | $0.08 | $-0.12 | -333.8% | -50.0% |
| Free Cash Flow | -$163M | -$222M | -$94M | 26.6% | -73.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $56M |
| Cost of Revenue | $74M |
| GROSS PROFIT | -$18M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | -$8M |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $79M |
| OPERATING INCOME | -$24M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $63.0K |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$27M |
| Income Tax Expense | $225.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$27M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$27M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$27M |
| D&A | $27M |
| EBIT | -$14M |
| EBITDA | $13M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$27M |
| Depreciation & Amortization | $27M |
| Stock-Based Compensation | -$18M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $154M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | $134M |
| Capital Expenditure | -$297M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$143M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$440M |
| Net Debt Issuance | -$91.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $452M |
| FREE CASH FLOW | -$163M |
| Net Change in Cash | $145M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $405M |
| Short-Term Investments | $7M |
| Net Receivables | $29M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $452M |
| PP&E (Net) | $443M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $258M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $701M |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $27M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $51M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $3M |
| Other Non-Current Liabilities | $119.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $55M |
| Common Stock | $1.8B |
| Additional Paid-In Capital | $51M |
| Retained Earnings | -$683M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$35M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | -$403M |