| Metric | Q3 2021 | Q2 2021 | Q3 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $1M | $886.1K | 126.7% | 213.8% |
| Op. Income | $1M | -$555.1K | -$838.0K | 304.2% | 235.2% |
| Gross Margin | 90.9% | 77.2% | 62.2% | 13.7pp | 28.7pp |
| Net Margin | 18.0% | -106.6% | -89.0% | 124.6pp | 107.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.01 | $-0.02 | $-0.05 | 138.3% | 117.8% |
| Free Cash Flow | -$50M | -$9M | -$965.9K | -467.2% | -5040.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $252.9K |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $759 |
| General & Administrative | $148.1K |
| SG&A Expenses | $148.9K |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $2.3K |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$632.7K |
| INCOME BEFORE TAX | $500.6K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $500.6K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $500.6K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $500.6K |
| D&A | $289.4K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $252.9K |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $759 |
| General & Administrative | $148.1K |
| SG&A Expenses | $148.9K |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $2.3K |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$632.7K |
| INCOME BEFORE TAX | $500.6K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $500.6K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $500.6K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $500.6K |
| D&A | $289.4K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $500.6K |
| Depreciation & Amortization | $289.4K |
| Stock-Based Compensation | $235.5K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $944.9K |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$52M |
| Acquisitions (Net) | -$292.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$519.7K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$52M |
| Net Debt Issuance | $590.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $82M |
| NET CASH FROM FINANCING | $83M |
| FREE CASH FLOW | -$50M |
| Net Change in Cash | $33M |