| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $147M | $147M | $145M | 0.0% | 0.9% |
| Op. Income | $9M | $5M | $12M | 76.8% | -23.7% |
| Gross Margin | 23.5% | 25.0% | 24.2% | -1.6pp | -0.7pp |
| Net Margin | -3.5% | -5.4% | -21.8% | 1.9pp | 18.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.04 | $-0.06 | $-0.24 | 35.1% | 84.0% |
| Free Cash Flow | $41M | $61M | $31M | -32.4% | 32.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $147M |
| Cost of Revenue | $112M |
| GROSS PROFIT | $34M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $23M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $25M |
| Cost & Expenses | $138M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $24M |
| Other Income/Expenses | -$23M |
| INCOME BEFORE TAX | -$14M |
| Income Tax Expense | -$9M |
| Net Income from Continuing Ops | -$5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$5M |
| D&A | $76M |
| EBIT | $10M |
| EBITDA | $86M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$5M |
| Depreciation & Amortization | $76M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | -$9M |
| Other Non-Cash Items | $430.0K |
| Change in Working Capital | -$16M |
| OPERATING CASH FLOW | $51M |
| Capital Expenditure | -$9M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$9M |
| Net Debt Issuance | -$4M |
| Common Stock Repurchased | -$59M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $196.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$63M |
| FREE CASH FLOW | $41M |
| Net Change in Cash | -$22M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $215M |
| Short-Term Investments | $7M |
| Net Receivables | $60M |
| Inventory | $30M |
| Other Current Assets | $6M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $319M |
| PP&E (Net) | $2.9B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $45M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $52M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.9B |
| TOTAL ASSETS | $3.3B |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $17M |
| Deferred Revenue | $27M |
| Other Current Liabilities | $35M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $88M |
| Long-Term Debt | $1.6B |
| Deferred Revenue NC | $50M |
| Deferred Tax Liabilities | $146M |
| Other Non-Current Liabilities | $24M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.8B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.9B |
| Common Stock | $133.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.2B |
| Retained Earnings | $225M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$14M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.4B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.3B |
| Total Debt | $1.6B |
| Net Debt | $1.4B |