| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.1B | $1.2B | $1.1B | -3.9% | 1.5% |
| Op. Income | $113M | $109M | -$430M | 3.6% | 126.3% |
| Gross Margin | 28.2% | 27.1% | 28.9% | 1.1pp | -0.6pp |
| Net Margin | 6.0% | 5.9% | 4.0% | 0.1pp | 2.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.07 | $0.07 | $0.05 | 0.0% | 40.0% |
| Free Cash Flow | $90M | $121M | $119M | -25.7% | -24.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.1B |
| Cost of Revenue | $808M |
| GROSS PROFIT | $318M |
| R&D Expenses | $66M |
| Selling & Marketing | $385M |
| General & Administrative | -$246M |
| SG&A Expenses | $138M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $205M |
| Cost & Expenses | $1.0B |
| OPERATING INCOME | $113M |
| Interest Income | $8M |
| Interest Expense | $42M |
| Other Income/Expenses | -$38M |
| INCOME BEFORE TAX | $75M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $69M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $68M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $68M |
| D&A | $276M |
| EBIT | $117M |
| EBITDA | $392M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.1B |
| Cost of Revenue | $808M |
| GROSS PROFIT | $318M |
| R&D Expenses | $66M |
| Selling & Marketing | $385M |
| General & Administrative | -$246M |
| SG&A Expenses | $138M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $205M |
| Cost & Expenses | $1.0B |
| OPERATING INCOME | $113M |
| Interest Income | $8M |
| Interest Expense | $42M |
| Other Income/Expenses | -$38M |
| INCOME BEFORE TAX | $75M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $69M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $68M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $68M |
| D&A | $276M |
| EBIT | $117M |
| EBITDA | $392M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $68M |
| Depreciation & Amortization | $1.1B |
| Stock-Based Compensation | $72M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $781M |
| Change in Working Capital | -$1.9B |
| OPERATING CASH FLOW | $93M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$206M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$209M |
| Net Debt Issuance | -$607.1K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | $90M |
| Net Change in Cash | -$124M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $648M |
| Short-Term Investments | $138M |
| Net Receivables | $878M |
| Inventory | $83M |
| Other Current Assets | $18M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.8B |
| PP&E (Net) | $226M |
| Goodwill | $558M |
| Intangible Assets | $1.1B |
| Long-Term Investments | $330M |
| Tax Assets | $406M |
| Other Non-Current Assets | $2.1B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4.7B |
| TOTAL ASSETS | $6.5B |
| Account Payables | $829M |
| Short-Term Debt | $939M |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $910M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3.3B |
| Long-Term Debt | $1.2B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $120.4K |
| Other Non-Current Liabilities | $190M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.5B |
| TOTAL LIABILITIES | $4.7B |
| Common Stock | $62.8K |
| Additional Paid-In Capital | $8.0B |
| Retained Earnings | -$6.5B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $247M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.8B |
| Minority Interest | $14M |
| TOTAL EQUITY | $1.8B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6.5B |
| Total Debt | $2.2B |
| Net Debt | $1.6B |