| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $521.0K | $2M | $0 | -76.6% | — |
| Op. Income | -$33M | -$32M | -$28M | -4.9% | -19.1% |
| Gross Margin | -549.3% | 100.0% | — | -649.3pp | — |
| Net Margin | -6081.0% | -1382.6% | — | -4698.4pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.54 | $-0.53 | $-0.52 | -1.9% | -3.8% |
| Free Cash Flow | -$29M | -$34M | -$41M | 14.3% | 29.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $521.0K |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | -$3M |
| R&D Expenses | $26M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $30M |
| Cost & Expenses | $34M |
| OPERATING INCOME | -$33M |
| Interest Expense | $413.0K |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$32M |
| Income Tax Expense | $32.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$32M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$32M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$32M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$31M |
| EBITDA | -$28M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$32M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $614.0K |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$23M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | -$238M |
| Purchases of Investments | -$50M |
| Sales/Maturities of Investments | $52M |
| Other Investing Activities | $238M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $95.0K |
| FREE CASH FLOW | -$29M |
| Net Change in Cash | -$27M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $84M |
| Short-Term Investments | $231M |
| Net Receivables | $780.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $462.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $320M |
| PP&E (Net) | $112M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $52M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $167M |
| TOTAL ASSETS | $487M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $7M |
| Deferred Revenue | $7M |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $30M |
| Long-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue NC | $111M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $718.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $154M |
| TOTAL LIABILITIES | $184M |
| Common Stock | $6.0K |
| Additional Paid-In Capital | $824M |
| Retained Earnings | -$519M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $303M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $303M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $487M |
| Total Debt | $49M |
| Net Debt | -$35M |