| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $521.0K | $1M | 230.1% | 62.6% |
| Op. Income | -$32M | -$33M | -$37M | 3.7% | 14.3% |
| Gross Margin | -26.2% | -549.3% | 100.0% | 523.2pp | -126.2pp |
| Net Margin | -1817.7% | -6081.0% | -3545.7% | 4263.3pp | 1728.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.53 | $-0.54 | $-0.66 | 1.9% | 19.7% |
| Free Cash Flow | -$34M | -$29M | $83M | -17.3% | -141.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | -$450.0K |
| R&D Expenses | $25M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $32M |
| Cost & Expenses | $34M |
| OPERATING INCOME | -$32M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $404.0K |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$30M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$31M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$31M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$31M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$30M |
| EBITDA | -$27M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$31M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$682.0K |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$29M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | -$73M |
| Purchases of Investments | -$43M |
| Sales/Maturities of Investments | $79M |
| Other Investing Activities | $73M |
| NET CASH FROM INVESTING | $31M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $448.0K |
| FREE CASH FLOW | -$34M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $87M |
| Short-Term Investments | $165M |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $202.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $256M |
| PP&E (Net) | $114M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $85M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $950.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $200M |
| TOTAL ASSETS | $456M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $11M |
| Deferred Revenue | $7M |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $28M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $110M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $433.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $151M |
| TOTAL LIABILITIES | $179M |
| Common Stock | $6.0K |
| Additional Paid-In Capital | $829M |
| Retained Earnings | -$550M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $277M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $277M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $456M |
| Total Debt | $52M |
| Net Debt | -$35M |