| Metric | FY 2024 | Prior Q | FY 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $7M | — | $2M | — | 194.8% |
| Op. Income | -$138M | — | -$147M | — | 5.7% |
| Gross Margin | 100.0% | — | 100.0% | — | 0.0pp |
| Net Margin | -1920.9% | — | -6115.1% | — | 4194.3pp |
| EPS (Diluted) | $-1.61 | — | $-2.30 | — | 30.0% |
| Free Cash Flow | -$110M | — | -$102M | — | -8.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $107M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $33M |
| SG&A Expenses | $33M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $145M |
| Cost & Expenses | $145M |
| OPERATING INCOME | -$138M |
| Interest Income | $13M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $13M |
| INCOME BEFORE TAX | -$125M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$127M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$127M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$127M |
| D&A | $13M |
| EBIT | -$125M |
| EBITDA | -$111M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$127M |
| Depreciation & Amortization | $13M |
| Stock-Based Compensation | $13M |
| Deferred Income Tax | $870.0K |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | -$9M |
| OPERATING CASH FLOW | -$110M |
| Capital Expenditure | -$154.0K |
| Acquisitions (Net) | -$10M |
| Purchases of Investments | -$120M |
| Sales/Maturities of Investments | $177M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $47M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $75M |
| FREE CASH FLOW | -$110M |
| Net Change in Cash | $12M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $58M |
| Short-Term Investments | $131M |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $860.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $194M |
| PP&E (Net) | $91M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $34M |
| Long-Term Investments | $31M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $159M |
| TOTAL ASSETS | $353M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $109M |
| Other Current Liabilities | $82.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $130M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $4M |
| Other Non-Current Liabilities | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $62M |
| TOTAL LIABILITIES | $192M |
| Common Stock | $9.0K |
| Additional Paid-In Capital | $943M |
| Retained Earnings | -$782M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $324.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $161M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $161M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $353M |
| Total Debt | $54M |
| Net Debt | -$5M |