| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $3M | $3M | 15.3% | 11.8% |
| Op. Income | -$277.7K | -$909.0K | -$1M | 69.5% | 74.4% |
| Gross Margin | 73.8% | 68.7% | 75.0% | 5.1pp | -1.2pp |
| Net Margin | 4.6% | -28.8% | -42.7% | 33.4pp | 47.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.01 | $-0.08 | $-0.12 | 118.4% | 112.2% |
| Free Cash Flow | -$193.8K | -$803.0K | -$411.0K | 75.9% | 52.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $774.0K |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $220.5K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$277.7K |
| Interest Income | $171.3K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $514.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $236.7K |
| Income Tax Expense | $101.1K |
| Net Income from Continuing Ops | $135.6K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $135.6K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $135.6K |
| D&A | $226.1K |
| EBIT | -$277.7K |
| EBITDA | -$51.6K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $135.6K |
| Depreciation & Amortization | $226.1K |
| Stock-Based Compensation | $57.2K |
| Deferred Income Tax | $65.4K |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | -$678.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$193.8K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$85.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$85.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$193.8K |
| Net Change in Cash | -$278.8K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $14M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $373.3K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $789.1K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $15M |
| PP&E (Net) | $118.3K |
| Goodwill | $6M |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $13.9K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $10M |
| TOTAL ASSETS | $24M |
| Account Payables | $679.1K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $732.7K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $767.7K |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $9.9K |
| Additional Paid-In Capital | $36M |
| Retained Earnings | -$14M |
| Treasury Stock | -$1M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $20M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $20M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $24M |
| Total Debt | $118.3K |
| Net Debt | -$14M |