| Metric | Q1 2017 | Q4 2016 | Q1 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $7M | $13M | $3M | -49.0% | 151.0% |
| Op. Income | -$1M | -$591.3K | -$328.8K | -81.9% | -227.1% |
| Gross Margin | 80.9% | 71.4% | 83.7% | 9.6pp | -2.8pp |
| Net Margin | -15.5% | 6.4% | -56.1% | -21.8pp | 40.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.15 | $0.14 | $-1.40 | -207.1% | 89.3% |
| Free Cash Flow | $880.5K | $63.6K | -$289.3K | 1283.6% | 404.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $36.8K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $36.8K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $551.8K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$523.7K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $551.8K |
| Stock-Based Compensation | $309.7K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $943.1K |
| Capital Expenditure | -$62.6K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$2.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$64.6K |
| Net Debt Issuance | -$17.1K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$17.1K |
| FREE CASH FLOW | $880.5K |
| Net Change in Cash | $861.4K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $858.9K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6M |
| PP&E (Net) | $725.3K |
| Goodwill | $14M |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $216.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $20M |
| TOTAL ASSETS | $27M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $1M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $7M |
| Common Stock | $6.7K |
| Additional Paid-In Capital | $16M |
| Retained Earnings | $4M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $20M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $20M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $27M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$5M |