| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | — | $3M | — | 5.3% |
| Op. Income | -$84.8K | — | $933.9K | — | -109.1% |
| Gross Margin | 55.1% | — | 68.2% | — | -13.1pp |
| Net Margin | -3.2% | — | 26.5% | — | -29.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.11 | — | $0.82 | — | -113.4% |
| Free Cash Flow | $366.1K | — | $1M | — | -69.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $306.1K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$84.8K |
| Interest Income | $16.3K |
| Interest Expense | $4.8K |
| Other Income/Expenses | $33.8K |
| INCOME BEFORE TAX | -$50.9K |
| Income Tax Expense | $51.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$101.9K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$101.9K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$101.9K |
| D&A | $19.6K |
| EBIT | -$46.1K |
| EBITDA | -$26.5K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$101.9K |
| Depreciation & Amortization | $19.6K |
| Stock-Based Compensation | $238.3K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | $270.2K |
| OPERATING CASH FLOW | $426.2K |
| Capital Expenditure | -$60.1K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$60.1K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $366.1K |
| Net Change in Cash | $366.1K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $337.3K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $86.6K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $33.4K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $120.1K |
| TOTAL ASSETS | $3M |
| Account Payables | $552.8K |
| Short-Term Debt | $45.5K |
| Deferred Revenue | $281.0K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $900.8K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $900.8K |
| Common Stock | $32.6K |
| Additional Paid-In Capital | $3M |
| Retained Earnings | -$924.5K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | -$1.3K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3M |
| Total Debt | $45.5K |
| Net Debt | -$2M |