| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $424.6K | — | $92 | — | 461382.6% |
| Op. Income | -$916.3K | — | -$584.7K | — | -56.7% |
| Gross Margin | 100.0% | — | 100.0% | — | 0.0pp |
| Net Margin | -215.5% | — | -637808.7% | — | 637593.2pp |
| EPS (Diluted) | $-1.05 | — | $-0.82 | — | -28.0% |
| Free Cash Flow | -$361.6K | — | -$109.4K | — | -230.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $424.6K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $424.6K |
| R&D Expenses | $412.1K |
| Selling & Marketing | $176.9K |
| General & Administrative | $742.8K |
| SG&A Expenses | $919.7K |
| Other Expenses | $9.1K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $1M |
| OPERATING INCOME | -$916.3K |
| Interest Income | $6.1K |
| Interest Expense | $3.4K |
| Other Income/Expenses | $2.7K |
| INCOME BEFORE TAX | -$913.6K |
| Income Tax Expense | $1.4K |
| Net Income from Continuing Ops | -$915.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$915.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$915.0K |
| D&A | $6.4K |
| EBIT | -$916.3K |
| EBITDA | -$907.3K |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$915.0K |
| Depreciation & Amortization | $6.4K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $797.5K |
| Change in Working Capital | -$246.3K |
| OPERATING CASH FLOW | -$357.4K |
| Capital Expenditure | -$4.3K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4.3K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $464.0K |
| FREE CASH FLOW | -$361.6K |
| Net Change in Cash | $102.4K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $318.1K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $248.9K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $591.9K |
| PP&E (Net) | $16.6K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1.2K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $17.9K |
| TOTAL ASSETS | $609.8K |
| Account Payables | $26.1K |
| Short-Term Debt | $35.3K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $45.6K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $123.1K |
| Long-Term Debt | $10.1K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $45.1K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $55.3K |
| TOTAL LIABILITIES | $178.4K |
| Common Stock | $10.3K |
| Additional Paid-In Capital | $2M |
| Retained Earnings | -$2M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$7.9K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $431.4K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $431.4K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $609.8K |
| Total Debt | $45.5K |
| Net Debt | -$272.7K |