| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $19M | — | $10M | — | 99.3% |
| Op. Income | -$9M | — | -$34M | — | 74.3% |
| Gross Margin | -18.9% | — | -60.7% | — | 41.8pp |
| Net Margin | -56.1% | — | -775.1% | — | 719.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.14 | — | $-0.94 | — | 85.0% |
| Free Cash Flow | -$25M | — | -$24M | — | -1.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $19M |
| Cost of Revenue | $29M |
| GROSS PROFIT | -$4M |
| R&D Expenses | $29M |
| Selling & Marketing | $203.4K |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | -$29M |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $28M |
| OPERATING INCOME | -$9M |
| Interest Income | $14M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$11M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$14M |
| EBITDA | -$12M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$11M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$4M |
| Change in Working Capital | -$15M |
| OPERATING CASH FLOW | -$25M |
| Capital Expenditure | -$49.1K |
| Acquisitions (Net) | $350.8K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $24M |
| NET CASH FROM INVESTING | $24M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$951.7K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$841.8K |
| FREE CASH FLOW | -$25M |
| Net Change in Cash | -$945.9K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $83M |
| Short-Term Investments | $26M |
| Net Receivables | $54M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $173M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $486.4K |
| Long-Term Investments | $11M |
| Tax Assets | $11M |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $32M |
| TOTAL ASSETS | $205M |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue | $7M |
| Other Current Liabilities | $9M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $46M |
| Long-Term Debt | $36M |
| Deferred Revenue NC | $5M |
| Deferred Tax Liabilities | $11M |
| Other Non-Current Liabilities | $46M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $98M |
| TOTAL LIABILITIES | $144M |
| Common Stock | $5M |
| Additional Paid-In Capital | $449M |
| Retained Earnings | -$394M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $578.7K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $61M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $61M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $215M |
| Total Debt | $47M |
| Net Debt | -$36M |