| Metric | Q2 2009 | Q1 2009 | Q2 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5M | — | $8M | — | -40.3% |
| Op. Income | -$9M | — | -$6M | — | -41.2% |
| Gross Margin | 56.6% | — | 80.2% | — | -23.6pp |
| Net Margin | -189.6% | — | -76.2% | — | -113.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.33 | — | $-0.22 | — | -47.4% |
| Free Cash Flow | -$4M | — | -$10M | — | 61.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $6M |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $532.2K |
| Operating Expenses | $12M |
| Cost & Expenses | $14M |
| OPERATING INCOME | -$9M |
| Interest Income | $532.8K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $532.2K |
| INCOME BEFORE TAX | -$9M |
| Income Tax Expense | $26.9K |
| Net Income from Continuing Ops | -$9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$9M |
| D&A | $598.9K |
| EBIT | -$9M |
| EBITDA | -$8M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$9M |
| Depreciation & Amortization | $598.9K |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $620.6K |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$299.2K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$321.4K |
| Sales/Maturities of Investments | $12M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $11M |
| Net Debt Issuance | -$150.5K |
| Common Stock Repurchased | -$175.6K |
| Common Dividends Paid | -$702.6K |
| Other Financing Activities | $702.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $13M |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | $42M |