| Metric | FY 2020 | Prior Q | FY 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $82M | — | $81M | — | 1.2% |
| Op. Income | $1M | — | -$32M | — | 104.0% |
| Gross Margin | 28.8% | — | 34.5% | — | -5.8pp |
| Net Margin | -91.7% | — | -30.1% | — | -61.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | — | $-0.36 | — | 96.6% |
| Free Cash Flow | -$74M | — | -$36M | — | -107.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $82M |
| Cost of Revenue | $58M |
| GROSS PROFIT | $23M |
| R&D Expenses | $58M |
| Selling & Marketing | $477.0K |
| General & Administrative | $22M |
| SG&A Expenses | $22M |
| Other Expenses | -$58M |
| Operating Expenses | $22M |
| Cost & Expenses | $80M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $659.4K |
| Interest Expense | $398.7K |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$969.3K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$969.3K |
| Net Income from Discontinued Ops | -$74M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$75M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$969.3K |
| D&A | $14M |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $16M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$75M |
| Depreciation & Amortization | $66M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $3M |
| Other Non-Cash Items | -$636.0K |
| Change in Working Capital | -$58M |
| OPERATING CASH FLOW | -$61M |
| Capital Expenditure | -$13M |
| Acquisitions (Net) | $10.5K |
| Purchases of Investments | -$4M |
| Sales/Maturities of Investments | -$10.5K |
| Other Investing Activities | $1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$16M |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$293.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | -$74M |
| Net Change in Cash | -$77M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $160M |
| Short-Term Investments | $17M |
| Net Receivables | $13M |
| Inventory | $4M |
| Other Current Assets | -$1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $203M |
| PP&E (Net) | $14M |
| Goodwill | $1.2K |
| Intangible Assets | $54M |
| Long-Term Investments | $46M |
| Tax Assets | $8M |
| Other Non-Current Assets | $35M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $157M |
| TOTAL ASSETS | $359M |
| Account Payables | $24M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $15M |
| Other Current Liabilities | $12M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $53M |
| Long-Term Debt | $17M |
| Deferred Revenue NC | $37M |
| Deferred Tax Liabilities | $8M |
| Other Non-Current Liabilities | $58M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $122M |
| TOTAL LIABILITIES | $177M |
| Common Stock | $5M |
| Additional Paid-In Capital | $435M |
| Retained Earnings | -$258M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $415.1K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $182M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $182M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $359M |
| Total Debt | $22M |
| Net Debt | -$138M |