| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $301M | $340M | — | -11.3% | — |
| Op. Income | $56M | $72M | — | -22.7% | — |
| Gross Margin | 44.1% | 43.4% | — | 0.7pp | — |
| Net Margin | 18.2% | 18.3% | — | -0.1pp | — |
| EPS (Diluted) | $1.16 | $1.31 | — | -11.5% | — |
| Free Cash Flow | $60M | $41M | — | 46.2% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $301M |
| Cost of Revenue | $168M |
| GROSS PROFIT | $133M |
| R&D Expenses | $25M |
| Selling & Marketing | $22M |
| General & Administrative | $31M |
| SG&A Expenses | $53M |
| Other Expenses | -$713.0K |
| Operating Expenses | $77M |
| Cost & Expenses | $246M |
| OPERATING INCOME | $56M |
| Interest Income | $12M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $12M |
| INCOME BEFORE TAX | $68M |
| Income Tax Expense | $13M |
| Net Income from Continuing Ops | $55M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $55M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $55M |
| D&A | $17M |
| EBIT | $55M |
| EBITDA | $72M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $301M |
| Cost of Revenue | $168M |
| GROSS PROFIT | $133M |
| R&D Expenses | $25M |
| Selling & Marketing | $22M |
| General & Administrative | $31M |
| SG&A Expenses | $53M |
| Other Expenses | -$713.0K |
| Operating Expenses | $77M |
| Cost & Expenses | $246M |
| OPERATING INCOME | $56M |
| Interest Income | $12M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $12M |
| INCOME BEFORE TAX | $68M |
| Income Tax Expense | $13M |
| Net Income from Continuing Ops | $55M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $55M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $55M |
| D&A | $17M |
| EBIT | $55M |
| EBITDA | $72M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $55M |
| Depreciation & Amortization | $17M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | -$10M |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | $10M |
| OPERATING CASH FLOW | $86M |
| Capital Expenditure | -$26M |
| Acquisitions (Net) | $29M |
| Purchases of Investments | -$315M |
| Sales/Maturities of Investments | $240M |
| Other Investing Activities | $120.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$72M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$46M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$432.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$46M |
| FREE CASH FLOW | $60M |
| Net Change in Cash | -$45M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $528M |
| Short-Term Investments | $605M |
| Net Receivables | $230M |
| Inventory | $480M |
| Other Current Assets | $45M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.9B |
| PP&E (Net) | $582M |
| Goodwill | $38M |
| Intangible Assets | $28M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $80M |
| Other Non-Current Assets | $25M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $752M |
| TOTAL ASSETS | $2.7B |
| Account Payables | $33M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $67M |
| Other Current Liabilities | $76M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $220M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $1M |
| Other Non-Current Liabilities | $55M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $69M |
| TOTAL LIABILITIES | $289M |
| Common Stock | $6.0K |
| Additional Paid-In Capital | $978M |
| Retained Earnings | $2.8B |
| Treasury Stock | -$1.1B |
| Accum. Other Comp. Income | -$251M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.4B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.7B |
| Total Debt | $18M |
| Net Debt | -$511M |