| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $377M | $370M | $372M | 1.9% | 1.4% |
| Op. Income | $72M | $93M | $92M | -23.0% | -22.3% |
| Gross Margin | 45.7% | 46.4% | 48.6% | -0.7pp | -2.9pp |
| Net Margin | 15.1% | 18.8% | 18.8% | -3.7pp | -3.7pp |
| EPS (Diluted) | $1.10 | $1.31 | $1.29 | -16.0% | -14.7% |
| Free Cash Flow | $44M | -$9M | $89M | 602.8% | -50.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $377M |
| Cost of Revenue | $205M |
| GROSS PROFIT | $172M |
| R&D Expenses | $31M |
| Selling & Marketing | $19M |
| General & Administrative | $33M |
| SG&A Expenses | $52M |
| Other Expenses | $18M |
| Operating Expenses | $101M |
| Cost & Expenses | $305M |
| OPERATING INCOME | $72M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $73M |
| Income Tax Expense | $16M |
| Net Income from Continuing Ops | $57M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $57M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $57M |
| D&A | $24M |
| EBIT | $89M |
| EBITDA | $113M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $377M |
| Cost of Revenue | $205M |
| GROSS PROFIT | $172M |
| R&D Expenses | $31M |
| Selling & Marketing | $19M |
| General & Administrative | $33M |
| SG&A Expenses | $52M |
| Other Expenses | $18M |
| Operating Expenses | $101M |
| Cost & Expenses | $305M |
| OPERATING INCOME | $72M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $73M |
| Income Tax Expense | $16M |
| Net Income from Continuing Ops | $57M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $57M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $57M |
| D&A | $24M |
| EBIT | $89M |
| EBITDA | $113M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $57M |
| Depreciation & Amortization | $24M |
| Stock-Based Compensation | $10M |
| Deferred Income Tax | -$8M |
| Other Non-Cash Items | $39M |
| Change in Working Capital | -$44M |
| OPERATING CASH FLOW | $79M |
| Capital Expenditure | -$35M |
| Acquisitions (Net) | $217.0K |
| Purchases of Investments | -$108M |
| Sales/Maturities of Investments | $420M |
| Other Investing Activities | $814.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $278M |
| Net Debt Issuance | -$968.0K |
| Common Stock Repurchased | -$233M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$231M |
| FREE CASH FLOW | $44M |
| Net Change in Cash | $129M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $772M |
| Short-Term Investments | $463M |
| Net Receivables | $247M |
| Inventory | $557M |
| Other Current Assets | $80M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.2B |
| PP&E (Net) | $680M |
| Goodwill | $39M |
| Intangible Assets | $47M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $61M |
| Other Non-Current Assets | $51M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $878M |
| TOTAL ASSETS | $3.0B |
| Account Payables | $57M |
| Short-Term Debt | $32M |
| Deferred Revenue | $87M |
| Other Current Liabilities | $75M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $316M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $93M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $93M |
| TOTAL LIABILITIES | $408M |
| Common Stock | $6.0K |
| Additional Paid-In Capital | $931M |
| Retained Earnings | $2.6B |
| Treasury Stock | -$750M |
| Accum. Other Comp. Income | -$135M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.6B |
| Minority Interest | $1M |
| TOTAL EQUITY | $2.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.0B |
| Total Debt | $39M |
| Net Debt | -$733M |