| Metric | Q3 2016 | Q2 2016 | Q3 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $6M | $7M | — | -7.2% | — |
| Op. Income | -$1M | -$941.2K | — | -36.0% | — |
| Gross Margin | 88.3% | 88.3% | — | 0.0pp | — |
| Net Margin | -20.0% | -11.8% | — | -8.2pp | — |
| EPS (Diluted) | $-1.41 | $-0.89 | — | -58.4% | — |
| Free Cash Flow | -$255.5K | -$2M | — | 85.7% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6M |
| Cost of Revenue | $745.2K |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $62.0K |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $819.9K |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $150 |
| Interest Expense | $215.8K |
| Other Income/Expenses | -$616.6K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | -$623.7K |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $819.9K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$861.2K |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $819.9K |
| Stock-Based Compensation | $117.7K |
| Deferred Income Tax | -$623.7K |
| Other Non-Cash Items | $557.6K |
| Change in Working Capital | $146.2K |
| OPERATING CASH FLOW | -$255.5K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $187.7K |
| NET CASH FROM INVESTING | $187.7K |
| Net Debt Issuance | -$118.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$590.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$708.5K |
| FREE CASH FLOW | -$255.5K |
| Net Change in Cash | -$776.3K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $516.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $229.7K |
| Other Current Assets | $547.6K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3M |
| PP&E (Net) | $313.6K |
| Goodwill | $20M |
| Intangible Assets | $10M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $33M |
| TOTAL ASSETS | $36M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $445.0K |
| Deferred Revenue | $6M |
| Other Current Liabilities | $500.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $14M |
| Long-Term Debt | $827.7K |
| Deferred Revenue NC | $55.4K |
| Deferred Tax Liabilities | $4M |
| Other Non-Current Liabilities | $102.8K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $18M |
| Common Stock | $18.1K |
| Additional Paid-In Capital | $65M |
| Retained Earnings | -$47M |
| Treasury Stock | -$37.1K |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $18M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $18M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $36M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | $756.7K |