| Metric | Q1 2016 | Q4 2015 | Q1 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $7M | $8M | — | -10.1% | — |
| Op. Income | -$2M | -$3M | — | 44.6% | — |
| Gross Margin | 88.0% | 88.6% | — | -0.7pp | — |
| Net Margin | -19.6% | -46.7% | — | 27.1pp | — |
| EPS (Diluted) | $-1.59 | $-4.23 | — | 62.4% | — |
| Free Cash Flow | -$444.9K | -$2M | — | 77.9% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $884.7K |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $108.3K |
| Selling & Marketing | $4M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $867.0K |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $1.1K |
| Interest Expense | $389 |
| Other Income/Expenses | $743 |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | -$458.2K |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $867.0K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $867.0K |
| Stock-Based Compensation | $57.2K |
| Deferred Income Tax | -$458.2K |
| Other Non-Cash Items | -$56.3K |
| Change in Working Capital | $528.8K |
| OPERATING CASH FLOW | -$444.9K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $250.0K |
| Other Investing Activities | -$9.4K |
| NET CASH FROM INVESTING | $240.6K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$165.8K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$165.8K |
| FREE CASH FLOW | -$444.9K |
| Net Change in Cash | -$370.2K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $250.0K |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $525.1K |
| Other Current Assets | $937.8K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5M |
| PP&E (Net) | $402.8K |
| Goodwill | $20M |
| Intangible Assets | $12M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $34M |
| TOTAL ASSETS | $39M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $445.0K |
| Deferred Revenue | $7M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $13M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $48.9K |
| Deferred Tax Liabilities | $4M |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $18M |
| Common Stock | $144.7K |
| Additional Paid-In Capital | $63M |
| Retained Earnings | -$42M |
| Treasury Stock | -$37.1K |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $21M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $21M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $39M |
| Total Debt | $445.0K |
| Net Debt | -$1M |