| Metric | FY 2012 | Prior Q | FY 2011 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $6M | — | — | — | — |
| Op. Income | $3M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 86.9% | — | — | — | — |
| Net Margin | 38.5% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $10.88 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $2M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6M |
| Cost of Revenue | $805.4K |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $101.5K |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $13.1K |
| Interest Expense | $172.4K |
| Other Income/Expenses | -$159.3K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $112.9K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $11 |
| EPS Diluted | $11 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6M |
| Cost of Revenue | $805.4K |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $101.5K |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $13.1K |
| Interest Expense | $172.4K |
| Other Income/Expenses | -$159.3K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $112.9K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $11 |
| EPS Diluted | $11 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $112.9K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $227.0K |
| Change in Working Capital | -$94.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$378.8K |
| Acquisitions (Net) | $358.2K |
| Purchases of Investments | -$2.1K |
| Sales/Maturities of Investments | $150.8K |
| Other Investing Activities | -$358.2K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$230.1K |
| Net Debt Issuance | -$176.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | -$697.7K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $868.3K |
| Short-Term Investments | $251.3K |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3M |
| PP&E (Net) | $34.9K |
| Goodwill | $635.7K |
| Intangible Assets | $493.3K |
| Long-Term Investments | $23.7K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $832.2K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $5M |
| Account Payables | $265.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $500.0K |
| Other Current Liabilities | $49.9K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $850.3K |
| Long-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $34.9K |
| Additional Paid-In Capital | $3M |
| Retained Earnings | $0 |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1.5K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | $619.6K |