| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $119M | $325M | $131M | -63.2% | -8.4% |
| Op. Income | -$150M | -$6M | -$114M | -2341.8% | -31.0% |
| Gross Margin | 98.2% | 99.1% | 99.0% | -0.9pp | -0.8pp |
| Net Margin | -119.5% | -2.9% | -95.2% | -116.6pp | -24.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.98 | $-0.06 | $-0.87 | -1424.1% | -12.6% |
| Free Cash Flow | -$156M | $34M | -$146M | -562.1% | -6.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $119M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $117M |
| R&D Expenses | $214M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $53M |
| SG&A Expenses | $53M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $267M |
| Cost & Expenses | $269M |
| OPERATING INCOME | -$150M |
| Interest Income | $26M |
| Interest Expense | $22M |
| Other Income/Expenses | $7M |
| INCOME BEFORE TAX | -$143M |
| Income Tax Expense | $75.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$143M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$143M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$143M |
| D&A | $6M |
| EBIT | -$122M |
| EBITDA | -$117M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$143M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $31M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$46M |
| OPERATING CASH FLOW | -$150M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$519M |
| Sales/Maturities of Investments | $601M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $76M |
| Net Debt Issuance | -$39.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $24M |
| FREE CASH FLOW | -$156M |
| Net Change in Cash | -$50M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $349M |
| Short-Term Investments | $1.9B |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $30M |
| Other Current Assets | $174M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.4B |
| PP&E (Net) | $242M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $43M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $63M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $348M |
| TOTAL ASSETS | $2.8B |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $44M |
| Deferred Revenue | $130M |
| Other Current Liabilities | $32M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $328M |
| Long-Term Debt | $1.2B |
| Deferred Revenue NC | $215M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $525M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.1B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.5B |
| Common Stock | $146.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.3B |
| Retained Earnings | -$1.9B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$35M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $297M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $297M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.8B |
| Total Debt | $1.4B |
| Net Debt | $1.1B |