| Metric | Q4 2018 | Q3 2018 | Q4 2017 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | — | $0 | — | — |
| Op. Income | -$903 | — | -$3.3K | — | 72.5% |
| EPS (Diluted) | $0.00 | — | $-0.00 | — | 100.0% |
| Free Cash Flow | -$44.1K | — | -$201.0K | — | 78.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | -$469 |
| General & Administrative | $632 |
| SG&A Expenses | $162 |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $507 |
| Cost & Expenses | $507 |
| OPERATING INCOME | -$903 |
| Interest Income | $171 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$335 |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$335 |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$335 |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$335 |
| D&A | $59 |
| EBIT | -$903 |
| EBITDA | -$843 |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$258 |
| Depreciation & Amortization | $45 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$136 |
| Change in Working Capital | -$26 |
| OPERATING CASH FLOW | -$375 |
| Capital Expenditure | -$43.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$43.7K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$44.1K |
| Net Change in Cash | $633.1K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $59M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | -$106.0K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $59M |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $11M |
| TOTAL ASSETS | $70M |
| Account Payables | $832.9K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $1M |
| Common Stock | $83M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$20M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $6M |
| Other Equity | $548.8K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $69M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $69M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $70M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$59M |