| Metric | Q2 2018 | Q1 2018 | Q2 2017 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | — | $0 | — | — |
| Op. Income | -$849 | — | -$435 | — | -95.2% |
| EPS (Diluted) | $0.00 | — | $0.00 | — | NaN% |
| Free Cash Flow | -$1.4K | — | -$309.2K | — | 99.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $170.7K |
| General & Administrative | $632 |
| SG&A Expenses | $849 |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $973 |
| Cost & Expenses | $973 |
| OPERATING INCOME | -$849 |
| Interest Income | $62 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $665.7K |
| INCOME BEFORE TAX | -$911 |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$911 |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$911 |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$911 |
| D&A | $0 |
| EBIT | -$666.6K |
| EBITDA | -$666.4K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$714 |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $107 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $114 |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | -$492 |
| Capital Expenditure | -$914 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$914 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$195.7K |
| NET CASH FROM FINANCING | $207.1K |
| FREE CASH FLOW | -$1.4K |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $26M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $85.8K |
| Inventory | -$123.9K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $26M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7M |
| TOTAL ASSETS | $33M |
| Account Payables | $344.2K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $344.2K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $344.2K |
| Common Stock | $48M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$20M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $5M |
| Other Equity | $70.0K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $33M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $33M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $33M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$26M |