| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $86M | $67M | $66M | 27.6% | 30.4% |
| Op. Income | $38M | $24M | $31M | 54.3% | 21.7% |
| Gross Margin | 84.7% | 84.7% | 80.5% | 0.0pp | 4.2pp |
| Net Margin | 71.7% | 122.0% | -103.8% | -50.3pp | 175.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.76 | $0.98 | $-0.98 | -22.4% | 177.6% |
| Free Cash Flow | $33M | $44M | $9M | -24.3% | 273.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $86M |
| Cost of Revenue | $13M |
| GROSS PROFIT | $73M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $26M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $35M |
| Cost & Expenses | $48M |
| OPERATING INCOME | $38M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $24M |
| INCOME BEFORE TAX | $61M |
| Income Tax Expense | -$330.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $62M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $62M |
| Net Income Deductions | -$3M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $65M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $67M |
| EBITDA | $74M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $86M |
| Cost of Revenue | $13M |
| GROSS PROFIT | $73M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $26M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $35M |
| Cost & Expenses | $48M |
| OPERATING INCOME | $38M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $24M |
| INCOME BEFORE TAX | $61M |
| Income Tax Expense | -$330.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $62M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $62M |
| Net Income Deductions | -$3M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $65M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $67M |
| EBITDA | $74M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $62M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $6M |
| Other Non-Cash Items | -$12M |
| Change in Working Capital | -$30M |
| OPERATING CASH FLOW | $33M |
| Capital Expenditure | -$151.0K |
| Acquisitions (Net) | $27M |
| Purchases of Investments | -$32M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$15M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$15M |
| FREE CASH FLOW | $33M |
| Net Change in Cash | $14M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $194M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $84M |
| Inventory | $41M |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $344M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $18M |
| Intangible Assets | $230M |
| Long-Term Investments | $561M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $87M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $899M |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $38M |
| Long-Term Debt | $446M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $563.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $82M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $530M |
| TOTAL LIABILITIES | $569M |
| Common Stock | $633.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.1B |
| Retained Earnings | -$25M |
| Treasury Stock | -$394M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $675M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $675M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $449M |
| Net Debt | $256M |