| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $77M | $86M | $76M | -9.7% | 1.5% |
| Op. Income | $26M | $38M | $21M | -31.2% | 22.2% |
| Gross Margin | 85.8% | 84.7% | 70.0% | 1.1pp | 15.9pp |
| Net Margin | 47.1% | 71.7% | 45.7% | -24.5pp | 1.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.46 | $0.76 | $0.42 | -39.5% | 9.5% |
| Free Cash Flow | $37M | $33M | $26M | 11.9% | 44.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $77M |
| Cost of Revenue | $11M |
| GROSS PROFIT | $67M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $30M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $41M |
| Cost & Expenses | $52M |
| OPERATING INCOME | $26M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $19M |
| INCOME BEFORE TAX | $45M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $37M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $37M |
| Net Income Deductions | -$3M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $39M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $51M |
| EBITDA | $57M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $77M |
| Cost of Revenue | $11M |
| GROSS PROFIT | $67M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $30M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $41M |
| Cost & Expenses | $52M |
| OPERATING INCOME | $26M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $19M |
| INCOME BEFORE TAX | $45M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $37M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $37M |
| Net Income Deductions | -$3M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $39M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $51M |
| EBITDA | $57M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $37M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $3M |
| Other Non-Cash Items | -$13M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $37M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | -$3M |
| Purchases of Investments | -$43M |
| Sales/Maturities of Investments | $3M |
| Other Investing Activities | $98.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$43M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$10M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$9M |
| FREE CASH FLOW | $37M |
| Net Change in Cash | -$15M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $178M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $76M |
| Inventory | $37M |
| Other Current Assets | $20M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $311M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $18M |
| Intangible Assets | $224M |
| Long-Term Investments | $628M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $83M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $956M |
| TOTAL ASSETS | $1.3B |
| Account Payables | $890.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $987.0K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $30M |
| Long-Term Debt | $447M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $4M |
| Other Non-Current Liabilities | $82M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $534M |
| TOTAL LIABILITIES | $564M |
| Common Stock | $628.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.1B |
| Retained Earnings | $11M |
| Treasury Stock | -$394M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $704M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $704M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.3B |
| Total Debt | $449M |
| Net Debt | $271M |