| Metric | FY 2024 | Prior Q | FY 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $359M | — | $310M | — | 15.5% |
| Op. Income | $167M | — | $114M | — | 46.5% |
| Gross Margin | 89.8% | — | 86.3% | — | 3.5pp |
| Net Margin | 6.5% | — | 57.9% | — | -51.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.36 | — | $2.20 | — | -83.6% |
| Free Cash Flow | $188M | — | $141M | — | 34.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $359M |
| Cost of Revenue | $37M |
| GROSS PROFIT | $322M |
| R&D Expenses | $14M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $116M |
| Other Expenses | $26M |
| Operating Expenses | $155M |
| Cost & Expenses | $192M |
| OPERATING INCOME | $167M |
| Interest Income | $19M |
| Interest Expense | $22M |
| Other Income/Expenses | -$129M |
| INCOME BEFORE TAX | $37M |
| Income Tax Expense | $14M |
| Net Income from Continuing Ops | $23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $23M |
| Net Income Deductions | -$3M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $27M |
| D&A | $26M |
| EBIT | $60M |
| EBITDA | $85M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $359M |
| Cost of Revenue | $37M |
| GROSS PROFIT | $322M |
| R&D Expenses | $14M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $116M |
| Other Expenses | $26M |
| Operating Expenses | $155M |
| Cost & Expenses | $192M |
| OPERATING INCOME | $167M |
| Interest Income | $19M |
| Interest Expense | $22M |
| Other Income/Expenses | -$129M |
| INCOME BEFORE TAX | $37M |
| Income Tax Expense | $14M |
| Net Income from Continuing Ops | $23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $23M |
| Net Income Deductions | -$3M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $27M |
| D&A | $26M |
| EBIT | $60M |
| EBITDA | $85M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $23M |
| Depreciation & Amortization | $40M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | -$13M |
| Other Non-Cash Items | $139M |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | $189M |
| Capital Expenditure | -$270.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$135M |
| Sales/Maturities of Investments | $76M |
| Other Investing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$64M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$15M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$13M |
| FREE CASH FLOW | $188M |
| Net Change in Cash | $111M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $305M |
| Short-Term Investments | $108M |
| Net Receivables | $86M |
| Inventory | $34M |
| Other Current Assets | $656.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $554M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $18M |
| Intangible Assets | $208M |
| Long-Term Investments | $394M |
| Tax Assets | $12M |
| Other Non-Current Assets | $111M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $747M |
| TOTAL ASSETS | $1.3B |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $192M |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $236M |
| Long-Term Debt | $256M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $116M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $374M |
| TOTAL LIABILITIES | $610M |
| Common Stock | $627.0K |
| Additional Paid-In Capital | $692M |
| Retained Earnings | -$2M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $691M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $691M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.3B |
| Total Debt | $451M |
| Net Debt | $146M |