| Metric | FY 2018 | Prior Q | FY 2017 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $139M | — | — | — | — |
| Op. Income | $19M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 64.7% | — | — | — | — |
| Net Margin | 10.1% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.01 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $116M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $139M |
| Cost of Revenue | $49M |
| GROSS PROFIT | $90M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $6M |
| General & Administrative | $47M |
| SG&A Expenses | $53M |
| Other Expenses | $18M |
| Operating Expenses | $71M |
| Cost & Expenses | $120M |
| OPERATING INCOME | $19M |
| Interest Income | $128M |
| Interest Expense | $44M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $19M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $9M |
| D&A | $525.2K |
| EBIT | $19M |
| EBITDA | $19M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $139M |
| Cost of Revenue | $49M |
| GROSS PROFIT | $90M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $6M |
| General & Administrative | $47M |
| SG&A Expenses | $53M |
| Other Expenses | $18M |
| Operating Expenses | $71M |
| Cost & Expenses | $120M |
| OPERATING INCOME | $19M |
| Interest Income | $128M |
| Interest Expense | $44M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $19M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $9M |
| D&A | $525.2K |
| EBIT | $19M |
| EBITDA | $19M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $14M |
| Depreciation & Amortization | $525.2K |
| Stock-Based Compensation | $259.1K |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | $11M |
| Change in Working Capital | $93M |
| OPERATING CASH FLOW | $122M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$156M |
| Sales/Maturities of Investments | $156M |
| Other Investing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$10.7K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM FINANCING | $101M |
| FREE CASH FLOW | $116M |
| Net Change in Cash | $216M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $360M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $72M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $437M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $667M |
| Tax Assets | $7M |
| Other Non-Current Assets | $18M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $700M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $270.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $537M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $537M |
| Long-Term Debt | $120M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $288M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $408M |
| TOTAL LIABILITIES | $945M |
| Common Stock | $171M |
| Additional Paid-In Capital | $171M |
| Retained Earnings | $0 |
| Treasury Stock | -$87.0K |
| Accum. Other Comp. Income | -$151M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $191M |
| Minority Interest | $50.8K |
| TOTAL EQUITY | $191M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $121M |
| Net Debt | -$240M |