| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $196M | $164M | $151M | 19.4% | 29.6% |
| Op. Income | $5M | -$15M | -$17M | 133.5% | 130.7% |
| Gross Margin | 84.8% | 84.9% | 83.9% | -0.1pp | 0.8pp |
| Net Margin | 5.0% | -6.1% | -7.9% | 11.1pp | 12.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.32 | $-0.34 | $-0.41 | 194.1% | 178.0% |
| Free Cash Flow | -$12M | -$3M | $237.0K | -339.7% | -5362.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $196M |
| Cost of Revenue | $30M |
| GROSS PROFIT | $166M |
| R&D Expenses | $29M |
| Selling & Marketing | $23M |
| General & Administrative | $109M |
| SG&A Expenses | $132M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $161M |
| Cost & Expenses | $191M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $6M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $11M |
| EBITDA | $12M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $196M |
| Cost of Revenue | $30M |
| GROSS PROFIT | $166M |
| R&D Expenses | $29M |
| Selling & Marketing | $23M |
| General & Administrative | $109M |
| SG&A Expenses | $132M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $161M |
| Cost & Expenses | $191M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $6M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $11M |
| EBITDA | $12M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $10M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $32M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$11M |
| Change in Working Capital | -$33M |
| OPERATING CASH FLOW | -$78.0K |
| Capital Expenditure | -$12M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$56M |
| Sales/Maturities of Investments | $74M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $6M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $7M |
| FREE CASH FLOW | -$12M |
| Net Change in Cash | $13M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $188M |
| Short-Term Investments | $252M |
| Net Receivables | $80M |
| Inventory | $59M |
| Other Current Assets | $29M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $607M |
| PP&E (Net) | $84M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $37M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $595.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $121M |
| TOTAL ASSETS | $728M |
| Account Payables | $34M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $66M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $149.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $25M |
| TOTAL LIABILITIES | $90M |
| Common Stock | $30.0K |
| Additional Paid-In Capital | $984M |
| Retained Earnings | -$346M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$115.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $638M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $638M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $728M |
| Total Debt | $25M |
| Net Debt | -$164M |