| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $151M | $128M | $91M | 18.1% | 65.3% |
| Op. Income | -$17M | -$19M | -$14M | 14.9% | -18.5% |
| Gross Margin | 83.9% | 84.4% | 84.5% | -0.5pp | -0.5pp |
| Net Margin | -7.9% | -12.1% | -15.9% | 4.1pp | 7.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.41 | $-0.53 | $-0.53 | 22.6% | 22.6% |
| Free Cash Flow | $237.0K | -$5M | -$7M | 104.6% | 103.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $151M |
| Cost of Revenue | $24M |
| GROSS PROFIT | $127M |
| R&D Expenses | $31M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $113M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $143M |
| Cost & Expenses | $168M |
| OPERATING INCOME | -$17M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $5M |
| INCOME BEFORE TAX | -$12M |
| Income Tax Expense | $214.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$12M |
| D&A | $659.0K |
| EBIT | -$17M |
| EBITDA | -$16M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$12M |
| Depreciation & Amortization | $659.0K |
| Stock-Based Compensation | $22M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$250.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $10M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $5M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$971.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $15M |
| FREE CASH FLOW | $237.0K |
| Net Change in Cash | $25M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $467M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $64M |
| Inventory | $21M |
| Other Current Assets | $9M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $560M |
| PP&E (Net) | $47M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $11M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $785.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $58M |
| TOTAL ASSETS | $618M |
| Account Payables | $40M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $67M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $146.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $22M |
| TOTAL LIABILITIES | $89M |
| Common Stock | $29.0K |
| Additional Paid-In Capital | $881M |
| Retained Earnings | -$352M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $103.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $529M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $529M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $618M |
| Total Debt | $23M |
| Net Debt | -$444M |