| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $52M | — | — | — | — |
| Op. Income | $12M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 41.8% | — | — | — | — |
| Net Margin | 33.3% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.51 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $10M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $52M |
| Cost of Revenue | $30M |
| GROSS PROFIT | $22M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $40M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $26.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$451.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | -$6M |
| Net Income from Continuing Ops | $17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $17M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $17M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $11M |
| EBITDA | $13M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $52M |
| Cost of Revenue | $30M |
| GROSS PROFIT | $22M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $40M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $26.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$451.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | -$6M |
| Net Income from Continuing Ops | $17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $17M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $17M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $11M |
| EBITDA | $13M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $17M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $855.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$5M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | $11M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | -$222.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $27.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$195.0K |
| FREE CASH FLOW | $10M |
| Net Change in Cash | $10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $26M |
| Short-Term Investments | $14.0K |
| Net Receivables | $23M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $5M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $55M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $2M |
| Intangible Assets | $14M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $8M |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $33M |
| TOTAL ASSETS | $88M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $7M |
| Other Current Liabilities | $15M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $30M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $11M |
| TOTAL LIABILITIES | $41M |
| Common Stock | $322.0K |
| Additional Paid-In Capital | $47M |
| Retained Earnings | $9M |
| Treasury Stock | -$6M |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $48M |
| Minority Interest | -$700.0K |
| TOTAL EQUITY | $47M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $88M |
| Total Debt | $5M |
| Net Debt | -$21M |