| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $124.7K | $9M | $839.1K | -98.6% | -85.1% |
| Op. Income | -$56M | -$36M | -$106M | -56.5% | 47.0% |
| Gross Margin | -981.7% | 100.0% | -64.4% | -1081.7pp | -917.3pp |
| Net Margin | -43687.2% | -412.8% | -12745.3% | -43274.5pp | -30942.0pp |
| EPS (Diluted) | $-2.42 | $-0.16 | $-0.51 | -1412.5% | -374.5% |
| Free Cash Flow | -$37M | -$68M | -$39M | 46.0% | 5.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $124.7K |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | -$1M |
| R&D Expenses | $42M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $55M |
| Cost & Expenses | $56M |
| OPERATING INCOME | -$56M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $313.5K |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$54M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$54M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$54M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$54M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$54M |
| EBITDA | -$53M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$54M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $4M |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | $13M |
| OPERATING CASH FLOW | -$36M |
| Capital Expenditure | -$165.1K |
| Acquisitions (Net) | $2M |
| Purchases of Investments | -$45M |
| Sales/Maturities of Investments | $99M |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | $54M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $7M |
| FREE CASH FLOW | -$37M |
| Net Change in Cash | $24M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $46M |
| Short-Term Investments | $207M |
| Net Receivables | $12M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $30M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $315M |
| PP&E (Net) | $18M |
| Goodwill | $11M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $684.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $33M |
| TOTAL ASSETS | $349M |
| Account Payables | $21M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $15M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $97M |
| Long-Term Debt | $17M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $32.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $29M |
| TOTAL LIABILITIES | $126M |
| Common Stock | $21.1K |
| Additional Paid-In Capital | $1.7B |
| Retained Earnings | -$1.5B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$698.7K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $222M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $222M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $349M |
| Total Debt | $32M |
| Net Debt | -$14M |