| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $100.8K | $0 | $226.0K | — | -55.4% |
| Op. Income | -$33M | -$31M | -$37M | -5.4% | 10.4% |
| Gross Margin | -722.4% | — | 100.0% | — | -822.4pp |
| Net Margin | -31993.3% | — | -15725.3% | — | -16268.0pp |
| EPS (Diluted) | $-1.19 | $-1.31 | $-1.61 | 9.2% | 26.1% |
| Free Cash Flow | -$29M | -$29M | -$32M | 0.5% | 11.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $100.8K |
| Cost of Revenue | $828.6K |
| GROSS PROFIT | -$727.9K |
| R&D Expenses | $23M |
| Selling & Marketing | -$10.2B |
| General & Administrative | $10.2B |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $32M |
| Cost & Expenses | $33M |
| OPERATING INCOME | -$33M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $959.8K |
| INCOME BEFORE TAX | -$32M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$32M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$32M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$32M |
| D&A | $828.6K |
| EBIT | -$32M |
| EBITDA | -$31M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$32M |
| Depreciation & Amortization | $828.6K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$91.7K |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$28M |
| Capital Expenditure | -$452.3K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$20M |
| Sales/Maturities of Investments | $30M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $10M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $16M |
| NET CASH FROM FINANCING | $33M |
| FREE CASH FLOW | -$29M |
| Net Change in Cash | $15M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $34M |
| Short-Term Investments | $76M |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $118M |
| PP&E (Net) | $13M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $585.9K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $16M |
| TOTAL ASSETS | $134M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $9M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $26M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $11M |
| TOTAL LIABILITIES | $37M |
| Common Stock | $26.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.8B |
| Retained Earnings | -$1.7B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$689.5K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $97M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $97M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $134M |
| Total Debt | $13M |
| Net Debt | -$21M |