| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | — | $5M | — | -56.4% |
| Op. Income | -$14M | — | -$16M | — | 14.1% |
| Gross Margin | 100.0% | — | 100.0% | — | 0.0pp |
| Net Margin | -618.1% | — | -233.1% | — | -385.1pp |
| EPS (Diluted) | $-1.18 | — | $-1.08 | — | -9.3% |
| Free Cash Flow | -$12M | — | -$12M | — | 3.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $6M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $16M |
| OPERATING INCOME | -$14M |
| Interest Income | $643.8K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $692.8K |
| INCOME BEFORE TAX | -$14M |
| Income Tax Expense | -$741.8K |
| Net Income from Continuing Ops | -$13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$13M |
| D&A | $993.0K |
| EBIT | -$14M |
| EBITDA | -$12M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$13M |
| Depreciation & Amortization | $993.0K |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$63.0B |
| Other Non-Cash Items | $63.0B |
| Change in Working Capital | -$187.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$11M |
| Capital Expenditure | -$583.8K |
| Acquisitions (Net) | -$7.4T |
| Purchases of Investments | -$5M |
| Sales/Maturities of Investments | $8M |
| Other Investing Activities | $7.4T |
| NET CASH FROM INVESTING | $3M |
| Net Debt Issuance | $12M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $50.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $12M |
| FREE CASH FLOW | -$12M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $14M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $671.2K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $15M |
| PP&E (Net) | $353.8K |
| Goodwill | $4M |
| Intangible Assets | $10M |
| Long-Term Investments | $9M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $167.3K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $24M |
| TOTAL ASSETS | $39M |
| Account Payables | $377.3K |
| Short-Term Debt | $12M |
| Deferred Revenue | $523.5K |
| Other Current Liabilities | $309.4K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $15M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $4M |
| Deferred Tax Liabilities | $887.3K |
| Other Non-Current Liabilities | $14.9K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $20M |
| Common Stock | $44.0K |
| Additional Paid-In Capital | $172M |
| Retained Earnings | -$153M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $6.2K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $19M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $19M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $39M |
| Total Debt | $12M |
| Net Debt | -$2M |